Pravidlo prostredia

Ak ste niekedy čítali motivačné knihy, nepriznávajte to. Poznám manažérov, ktorí to vyslovene neodporúčajú. Ja som si pár kníh načítala a jedna myšlienka sa neustále opakovala – prostredie nás ovplyvňuje. V knihách nájdete údajne reálne príbehy chudobných, drogovo závislých, neúspešných ľudí, ktorí opustili svoje mesto, odišli z komunity, odlúčili sa od svojej rodiny a stali sa šťastnejšími.

Je ťažké týmto príbehom dôverovať. Avšak trochu podobnej myšlienke verím, pretože ju zažívam aj sama na sebe: päť ľudí, s ktorými sa najčastejšie stretávate, ovplyvňuje to, kým ste. Teraz nemyslím na vrátničku, okolo ktorej denne 4x prejdete. Ani to číslo 5 nie je záväzné. Ale zamyslite sa, s kým sa najviac zhovárate, chodíte s ním na akcie, prípadne len na kávu. Koho vždy žiadate o radu a prečo? Už sa vám stalo, že si ľudia mysleli, že s vaším najlepším priateľom ste bratia? O mne a mojej kamoške si mysleli, že sme dvojčatá 😛

11146449_923784331018923_5149944253608362434_o-565x376

Verím, že ľudia okolo nás sú dôležití. O to dôležitejšie je patriť do komunity, ktorá vás podrží. Čo ak takú komunitu neviete nájsť? Založte si ju. Všimli ste si, ako všade po Košiciach vznikajú najrôznejšie zoskupenia? Kreatívne kaviarne, co-workingové priestory, pravidelné podnikateľské mítingy. Ak však uvažuje o spustení vlastnej iniciatívy, upozorňujem, že sa to ľahšie povie ako urobí.

Pre startupistov sa ako prvé začalo budovať centrum Eastcubator. Čiastočne som bola pri tom a dodnes nechápem, že to chalani zvládli. Od začiatku ich sprevádzali vlny nadšenia a sklamania, keď zháňali priestory, podporu, neodhadli časovanie či hľadali ľudí, ktorí by sa k nim pridali. Ale chalani sa zoskupili, navzájom sa podržali a v podstate ešte pred otvorením Eastcubatoru demonštrovali jeho poslanie – pomôcť startupistom, podržať ich a poskytnúť im miesto, kde sa môžu stretávať a učiť od komunity.

Možno neverím americkým motivačným rozprávkam o zázračnej premene, ale verím, že prostredie nás ovplyvňuje. Našťastie si môžete vybrať, s kým sa chcete stretávať.

autor: Dorota Liptáková

EAST-565x221

I am a final year student of engineer degree in filed of financial management at Economical University in Košice. Lately I spend my time writing articles, reports, blog posts... I'm not a stranger to the world of copywriting and marketing.

Site Footer