Malé rybky bývajú často zjedené

Startupoví nováčikovia mávajú veľmi skreslenú predstavu o svojej budúcnosti. Vidia sa, ako s deravými vreckami prezentujú svoj skvelý nápad veľkým investorom, ktorí z neho hneď spadnú na zadok, dajú startuperovi bianko šek a všetci žijú šťastne až kým nepomrú. Problém je len s tým nápadom, prezentáciou a vrecom plným peňazí.

Bohužiaľ, dnes už väčšinu startupov dokážete rozbehnúť s nulovým rozpočtom. Veď naprogramovať softvér a spustiť skúšobnú verziu zvládnete aj doma v papučiach, bez platu CEO. Samozrejme hardvérové prototypy či projekty z oblasti nanotechnológií sú z inej kategórie. Jedno však majú spoločné – budúci investor chce vidieť/hmatať, že váš projekt je reálny a má potenciál uspieť.

Ale to by ste sa k investorovi museli najprv dostať a zaujať ho. Je jednoduché prehrávať si v hlave svoj hviezdny výstup, ale ak to nemáte naštudované a nacvičené, veľmi rýchlo stratíte záujem ostrieľaných poslucháčov.

KPMG-blogpost-565x375

A potom je tu ďalší háčik – čoho ste ochotný vzdať sa? Alebo ste si mysleli, že tie peniaze dostanetelen tak? Môžete prísť o podiely, vlastníctvo, rozhodovacie práva…

Stratili ste práve chuť rozbehnúť vlastný startup? Máme jednoduchý liek. Nevrhajte sa na to po hlave, radšej chvíľu plávajte s prúdom a učte sa. Zdržujte sa v komunite startupistov, nájdite si mentorov, choďte na súťaže a nezáväzné stretnutia s investormi. A ak sa vám bude zdať, že ste stále príliš malá ryba, nájdite si silného partnera.

Jedna zo svetovej top štvorky audítorských a poradenských firiem má priamo v Košiciach svoje Startup Studio. Spoločnosť KMPG má na trhu postavenie a kontakty, ktoré jej umožňujú vyhľadávať a prepájať nové talenty na etablovaných partnerov. Startupom pomáhajú správne komunikovať ich ciele, poskytujú právne poradenstvo a umožňujú stretnutia na neutrálnej pôde.

Pýtate sa: a kde je tu ten háčik? Žiadny háčik. Samozrejme chcú svoju odmenu, ale vypýtajú si ju, až keď skutočne uspejete. Rozhodnutie je na vás, s akými veľkými rybami chcete plávať. My z košického Startup Weekendu sme radi, že aj tento rok máme KPMG na svojej strane.

autor: Dorota Liptáková

logo_kpmg_rgb_blue-565x227

I am a final year student of engineer degree in filed of financial management at Economical University in Košice. Lately I spend my time writing articles, reports, blog posts... I'm not a stranger to the world of copywriting and marketing.

Site Footer