Final Feedback: Máme čo robiť

Tak Eastsideri, pred časom sme sa rozhodli spraviť pár prvých krokov v našej iniciatíve priložiť ruku aj k veľmi otáznemu a ťažko pochopiteľnému fungovaniu politiky v našej krajine. Event je za nami a je čas dať další push. Tento článok musí byť pre splnenie účelu relatívne dlhý a vyčerpávajúci, nedočkavým teda odporúčame si prejsť nadpisy a prečítať to, na čo sa cítia. K zvyšku sa môžete vrátiť zo zvedavosti neskôr.

Väčšina toho, čo prebehlo, bola mojou inciatívou, tento článok je vzhľadom na vyťaženosť mojich kolegov taktiež písaný mnou, takže to dám celé v prvej osobe (aby som iným nevkladal do úst svoje slová – dodatočne sa predsa každý môže vyjadriť v komentároch, na to tu sú).

Často kladená otázka: Načo sa Eastcubator dotýka politiky?

Sme komunita podnikateľov, startupistov, mentorov, investorov – každý problém je výzvou pre riešenie. V posledných týždňoch sa facebook nedá otvoriť bez toho, aby bol zamorený negatívnymi príspevkami práve o poltike – jasný dôkaz toho, že veľa ľudí vníma problém v rovnakom segmente. Ak toto nie je niečo, na čo majú reagovať práve inovátori, tak potom neviem čo.

Nedopadlo to tak, ako sme čakali

V prvom rade sa ukázalo, ako berú politici ľudí. Na prijatie pozvania a prípravu prezentácie mali mesiac. Väčšina z nich tomu veľa času asi nedala – to plne chápeme, aj my sme zaneprázdnení. Čo je ale horšie, to málo času venovali skôr tomu, ako na nás, nie tomu, ako komunikovať s nami. Buď sa s nami zhora podelili o niečo hotové, do čoho prakticky ani nemáme čo kecať, alebo sa nám snažili nejako dostať do hláv.

Druhým problémom bolo, že sám som celkom nedotiahol iniciatívu do konca. Kostru celej myšlienky som ťahal od začiatku tak, aby šla za niečím, no na samotnom evente som sa venoval obsluhovaniu techniky a na sledovanie prezentácie a samotný feedback som mal príliš málo  vlastného priestoru. Tu to malo byť inak – feedback som mal taktiež viesť ja a vám tak poskytnúť lead na to, aby ste sa mohli živšie pridať a naviazať na opäť existujúcu kostru. Namiesto toho padla zodpovednosť za feedback prakticky na vás – sorry eastsideri, my bad, nabudúce to už bude mať iný level.

Čo ma prekvapilo do tretice, je že väčšina ľudí je už akosi pasívne naladená, keď príde na politiku. Tento event nám dal oproti tomu, čo sme plánovali, strašne málo. Veľa ľudí však odchádzalo spokojne, prípadne si niektorí vypichli jedného, ktorý bol (v porovnaní s niečím) “v pohode”. Myslím, že toto nie je nevyhnutné, dokonca je to nežiadúce. Je to akoby ste dostali 5 totálne zlých projektov a len tak, aby sa nepovedalo, nejmenej zlému dáte polmiliónovú investíciu – no chance. Na toto si nastavíme trochu iný pohľad.

Boli sme v nevýhode, teraz to vyvážime

Prezentujúci mali na prípravu mesiac, vy ste tie prezentácie mali spracovať priamo na mieste a hneď na fleku hodiť rozumný feedback. To si vynahradíme teraz.

Ako som spomínal, z mojej strany potrebujem vykompenzovať, čo sa celkom nedalo zvládnuť priamo na evente. Prezentujúcich bolo 5, boli na našom evente, kde boli stanovené jasné pravidlá, oni k nim zaujali jasný prístup a to si teda žiada aj jasný feedback. Ku každému dáme konkrétne slová, no feedback k jednému je samozrejme aplikovateľný aj na ostatných.

Takže poďme na to – spotlight pre každého prezentujúceho osobitne:

sulik

Richard Sulík

Pri príchode, a aj čo najskoršom odchode, ste pôsobili tak, že tam nie veľmi chcete byť, resp. že na to veľmi nemáte čas (našťastie ste nám nezabudli nechať brožúry). Pozvanie sme poslali všeobecne strane SaS, mohol to prezentovať ktokoľvek a nikoho sme tam neťahali nasilu. Event mal byť práve o obojstrannom záujme. Môže to znieť ako zvláštny point, ale ľudia to vnímajú, má to byť o nich a všetko sa ráta.

Ďalším problémom je Váš prístup ľuďom. Z Vášho výstupu som dostal to, že svojmu riešeniu veríte, ale debatiť s ľuďmi o tom, či je správne, poprípade im ho vysvetlovať tak, aby ho pochopili a mohli zdravo ohodnotiť jeho kvalitu, pokladáte za stratu času. 

Pár dní po evente som sa postupne pozhováral so zopár ľuďmi okolo Eastcubatora, bezohľadu na to, či na evente boli alebo nie. Môj predošlý point mi potvrdili prakticky súhlasne. Z toho, čo som počul, majú pocit, že sa vo svojom obore vyznáte, ale vnímajú ako problém presne akúsi neochotu sa s niekým o niečom baviť. Ja som mal pocit, že pre Vás je to tu za 5 minút 12 a keď Vám nedáme, čo Vám treba na to, aby ste to vyriešili zajtra, tak skončí svet.

Ak ste v niečom dobrý, mali by ste byť schopný a hlavne ochotný komukoľvek vysvetľovať to, čo viete. Alebo teda aspoň tým, ktorí na Vás očividne reagujú. Aj oveľa komplikovanejšie odbory dnes dokážu poskytnúť obrovský priestor na to, aby totálne laická verejnosť prispievala a obohacovala riešenia postavené odborníkmi. Vy ste v politike – viac verejnú oblasť ste si asi ani vybrať nemohli, takže tu otvorená spolupráca s ľuďmi bude asi rovnako nevyhnutná. Ak prídete s tým, že to riešenie je už dobré také, ako je a máme len zatlieskať, tak sa to proste nestane. Môžete byť akokoľvek dobrý v chápaní problému a stavbe riešenia, no svoju genialitu si bez dobrej komunikácie a riadneho crowdsourcingu vezmete do hrobu a Vami načrtnuté riešenia sa o realitu ani nešuchnú.

BTW nepoužívajte narážky na SMER. Bezohľadu na to, o koho ide, je to low – ukazujete len, že takéto karty potrebujete, lebo bez nich neviete hrať.

hudacky

Ján Hudacký

Štruktúru prezentácie ste mali spracovanú v podstate podľa predlohy, čo je fajn. Slidy ste trochu zneužili na to, aby ste z nej sám čítali texty – namiesto toho ste nám na ňu mohli dať čísla, ktoré ste tam sypali z hlavy, aby sme to nejako mohli zachytiť, prípadne vedieť rýchlo overiť. Vo svojich 6tich minútach spomínate to, že ste chorý a ako nám viac poviete počas 10tich minút na feedback – radšej hovorte k veci, metadata vám len strácajú čas.

Keď sme zverejnili email, že za stranu KDH prídete prezentovať vy, pár ľudí mi na to odpovedalo niečím, ako “Ááá, ten zas bude rozprávať len o rodinnom podnikaní, on rieši dookola len to.” – a tak sa aj stalo. Tému sme definovali cez kľúčové slová “podnikanie”, “podpora inovácií”, “daňový systém”, čiže skôr sme smerovali k podpore fungovania podniku a ich produktov. Týchto tém ste sa veľmi ani nedotkli, skôr ste do toho vtiahli akýsi sociálny problém s rozpadom rodín.

Úspech alebo neúspech ľudí, ktorým ste svoj problém prezentovali, nie je odrazom toho, ako do svojho podnikania zatiahli synovca, brata alebo neter. Ak je člen rodiny svojimi skúsenosťami vhodný na to, aby plnil v teame úlohu, tak tam samozrejme je. Faktorom výberu ľudí do podniku teda asi nie sú a ani by nemali byť medziľudské vzťahy. Každý z nás sa stretol s podnikmi, malými aj väčšími, ktoré zakladali práve na rodinných vzťahoch – nebolo to nič pozitívne, práve naopak.

Rovnako ako úspech podniku, ani dôvera medzi ľuďmi nie je nevyhnutne odrážaná alebo definovaná pokrvnými vzťahmi – to je fakt. Bezohľadu na to, čomu chcete veriť, stále sú rodina a podnikanie dve samostatné jednotky.

Mali by ste sa prejsť medzi ľuďmi, ktorým prezentujete a nabrať možno trošku novší obraz o tom, ako fungujeme a čím nás podporiť. Pozrite sa ako sa spoločnosť tvaruje a skúste pochopiť prečo. Nie všetko v živote človeka je odrazom rozhodnutia parlamentu, niektoré veci sú odrazom slobodných a logických volieb ľudí. Vy se vytiahli niečo, čo pokladáte za “overené”, ale zakladáte na svojich dojmoch z ciest po zahraničí a histórii (“za vlády Mečiara”,  atď). Pre nás sú tieto veci irelevantné – pozornosť sa presunula na jednotlivca, na to čo je tu, čo je dnes a čo bude zajtra.

meravy

Tomáš Meravý

V zadaní, ktoré sme prezentujúcim posielali som jasne vyjadril, že možno existujú aj väčšie problémy ako tie priamo z podnikania, ale v ten jeden večer sa chceme baviť práve o nich. Zdravotníctvo, štrajky učiteliek, korupcia a ďalšie problémy by tých 16 minút počkali.

Náväznosť medzi korupciou a podmienkami pre podnikanie samozrejme existuje, ale je tak všeobecná a riešenie problému je tak rozsiahle, že to asi nie je téma, ktorou by ste mali začať. Keď nás chcete presvedčiť, že Vaša iniciatíva je hodná našej podpory, času alebo aj peňazí, potrebujete prísť s problémom, na ktorý konkrétne vo Vás uvidíme vhodného riešiteľa. Veľkých problémov od korupcie, cez vojny, až po globálne otepľovanie sme si všetci vedomí, ale na tie musíme my aj vy ešte trošku vyrásť. V teórii môžeme riešiť všetko, ale realizácia vyžaduje “bottoms up” prístup.

Ďalším postrehom je, že pravdepodobne preceňujete Luciu Žitňanskú. Spomenuli ste ju nie raz ako definitívnu odpoveď na niektoré otázky ohľadom riešenia Vami vybraného problému, napr. ako “komunikačný kanál”. My rešpektujeme ľudí, ktorí majú konkrétne referencie, zručnosti, úspechy, niečo, čo sa dá kvantifikovať a najlepšie niečo s čím sme sa mohli stretnúť. Pani Žitňanská je pre nás zatiaľ bohužiaľ len ďalším politikom a nie som si istý, čo sme si mali pri spomenutí jej mena predstaviť, no určite sa to nestalo. 

Celkovo by som ale povedal, že vystupujete akosi nedostupne. Ak ste lepší ako my, uznáme Vám to až pri nejakej spolupráci s Vami, nikde inde sa to dokázať ani nedá. Vy ste mali jasno, čo ste nám prišli povedať – ako sa veci majú a hotovo. Opakovali ste nám, že ste “vecný a úprimný” – to v niektorých prípadoch znelo skôr, ako “na toto sa mi nechce odpovedať a tu skončím”. Napríklad riešenie, ktorá začína slovami “Keby som bol ministrom financií,…”, Vás s nami ďaleko nedostane.

vician

Martin Vician

Keď strana #Sieť oznámila, že ich bude reprezentovať Martin Vician, niektorí eastsideri zareagovali tým, že to meno poznajú. Martin sa potom aj predstavil ako angel investor Mentegramu a zakladateľ projektu bySquare. Povedali sme si teda, že to môže byť zaujimavé, že politickú tému skúsi rozobrať priamo niekto, kto sa dotkol startupovej scény – väčšia šanca na úspešný event nie?

Nie.

Čakali sme rozumnejší prístup. Namiesto toho, aby ste sa s nami bavili zoči voči, ako jeden z nás, ste sa skôr snažili použiť svoje skúsenosti so startupistami na to, aby ste vymysleli niečo, čo Vám zožerieme aj s navijákom.

Keď sme videli názov “Happy Startup”, bolo to úsmevné, ale bol to len úvod k tomu, čo bolo ďalej. Vašim HackerHousom v Sillicon Valley ste neriešili žiadny problém našej krajiny, naopak ste sa rozhodli nám dopriať luxus niekde vonku na účet krajiny, ktorá si to nie celkom môže dovoliť. My sme chceli problémy riešiť, nie stať sa príčinou ich prehĺbenia.

Patričným záverom bol samozrejme slide, kde ste namiesto uvedenia svojich členov teamu uviedli partnerov ako slovensko.digital, Spot a dokonca aj Eastcubator. Podľa Vášho vysvetlenia ste chceli vyjadriť, že sa tešíte na budúcu spoluprácu s týmito komunitami. Problém s týmto zmýšľaním sme si vysvetlili priamo na evente, no negatívne je, že vy by ste mali vedieť o čom slide teamu je, napriek tomu Vás zlákalo to, že nám podhodíte “možnosť spolupráce” tam, kde nemá čo hľadať.

Keď Vašu prezentáciu zhrnieme, bola asi niečím, čo mi raz bolo vysvetlené, ako “populizmus”.

kravcik

Michal Kravčík

Michal bol prípadom prezentujúceho, kde treba dať jasný feedback smerovaný nielen jemu, ale aj publiku. Tu sa celkom labilne prebiehajúci event totálne rozsypal. Mladší členovia publika mali čo robiť, aby spracovali prezentovaný problém (a to bol prezentovaný počas 5tich zo 6tich minút celkového času), starší zas nenávdieli mladších, že pochovávali milého starého pána akademika.

Prezentovali ste v podstate možný projekt. Startup, ako ste to nazvali, to asi celkom nebude (ten má svoju definíciu), no projekt so svojou mierou dôležitosti to je. Zadaním ale tentokrát bolo vytiahnuť z kampane OĽaNO niečo, čo rieši problém úzko súvisiaci s podnikaním na Slovensku. Bodka. Odborník v akejkoľvek oblasti by toto mal pochopiť, takže rovnako, ako vyčítame tento problém prezentujúcim pred Vami, vyčítame to aj Vám.

Inak prakticky nie je o čom hovoriť, šli ste po svojej téme a na debatu o čomkoľvek k téme ste proste nevytvorili priestor. Takto skôr vytvárate averziu voči sebe a možno aj voči k téme, ktorú ste prezentovali – to ľuďom Vašu tému len oddiali. Vám skúsim vytvoriť priestor v iných podmienkach a s iným zadaním, pretože to, čo riešite nie je blbosť, len s tým, čo viete nakladáte asi nie celkom správne.

Tu by som teda vyčítal problém celkovo strane OĽaNO. Na odpoveď na pozvanie mala strana celý mesiac, rovnako ako ostatné. OĽaNO sa prihlásila v deň eventu. Opäť raz – keď nemáte záujem, nechoďte.

eastsideri

Keď si teda zrátame v skratke prehľad toho, čo sme zažili:

Ja osobne sa politike nevenujem vôbec a so všetkými prezentujúcimi som sa na evente sa stretol po prvýkrát. Tu ma môže zopár ľudí napadnúť tým, že nemôžem hodnotiť niečo, čomu sa nevenujem. Bullshit! Vôbec tu nejde o politiku samotnú, ide o priamu komunikáciu medzi ľuďmi. Poviem to takto – ani jednému z týchto prezentujúcich by som asi nezveril prezentovanie niektorého z mojich (malých) projektov ľuďom, pretože by to mohlo dopadnúť tak, ako to dopadlo, keď prezentujú tie svoje. Think about it.

My sme potrebovali dokázať, že politici vedia uvažovať ako ľudia féroví, schopní prehodnocovať, vedomí si toho, že keď idem do miestnosti, kde je 100 ľudí, tak je šanca, že možno polovica z nich tam vie zareagovať lepšie ako ja práve na to, čomu sa sám plne venujem. Dokázali sme, že politici sú zvyknutí hovoriť len k ľuďom, majú problém pokladať ľudí za možno aj lepších, ako sú oni sami, počúvať a učiť sa priamo od nich. Možno je to preto, že sme mladší, možno preto, že sa neobjavujeme na billboardoch – je to fuk. Každý jeden človek predstavuje istý potenciál a plošne to prehliadať je zásadnou chybou. 

Niektorí prezentujúci dali dokonca otvorene najavo, že pre nás mali tému, o ktorej vedeli, že by nás zaujímala, ale tie rieši každý (a nakoniec ich neriešil nikto), tak sa rozhodli pre inú. WTF? Zase nejaká forma reverznej psychológie, ktorú treba prekonať, aby sme sa vôbec dostali k veci. Strašne silno sa snažíte premýsľať za ľudí, namiesto toho aby ste premýšľali s nimi.

Aby bolo jasno – zadám ďalší návrh na Eastside Feedback. Nerobíme to ale ako rekreačnú aktivitu, takže z veľkej časti sa zmení zadanie, aby som ošetril všetko to, čo sa nám rozlietalo teraz. Strany teda budú mať opäť šancu skúsiť komunikovať s ľuďmi. Tentokrát to ale ešte viac zviažem a uvidíme, čo sa stane.

Eastsiderom ďakujem, že s nami absolvovali toto prvé kolo. Uvidíme sa na tom ďalšom, upgradovanom. Tentokrát ale asi až po voľbách – všetko má svoj čas.

Všetko dobré.

For last 10 years I've been working as a remote full-stack designer skilled equally in both printed and digital designs. Besides regular design jobs I spend lot of time developing complex concepts and architectures with focus on visual contribution. Most of my time I devote to Eastcubator, where you can meet me anytime - just ping me beforehand :)

Site Footer