Odpoveď Eastcubatora politickým stranám

Takže eastsideri, takisto ako my, ani vy ste si nemohli nevšimnúť, že sa pomaly zvolebnieva. Nám sa to pripomenulo okrem iného aj prostredníctvom emailov, v ktorých sa nám z rôznych strán hromadne začínajú ponúkať prednášky pre našu komunitu.

“Ahojte,

mám takú otázku. Všimol som si, že boli u vás prednášky Sulíka, alebo Mihála…”

Jozef Mihál u nás spravil prednášku ešte na začiatku decembra a jej prínos pre našu cieľovú skupinu bol nepriestrelný. Event s Richardom Sulíkom sme vôbec neorganizovali my – zvonka to tak nemusí vyzerať, ale Košice sú väčšie ako Eastcubator, je nás tu viac – next time do your homework.

Decembrová Jozefa Mihála prednáška v radničnej sále Starého Mesta v Košiciach.
Decembrová Jozefa Mihála prednáška v radničnej sále Starého Mesta v Košiciach.

Najprv sme teda odmietli

Návrhov na tematické prednášky a diskusie pre podnikateľov s prísľubom apolitického charakteru nám prišlo v priebehu týždňa viac ( dotyčný je dlhoročný podnikateľ, založil takú a hentakú firmu, rozbehol to a tamto, podarilo sa mu toto, atď atď… ).

Naši eastsideri, ale nie sú včerajší a už samotná prezencia zástupcu strany v tomto období je kampaňou – pozvanie na takýto event by sme si proste ani sami nezožrali a bolo by ťažké získať späť nejaký nestranný status.

Každá politická strana je skupina ľudí a ak sa k jednej z týchto skupín nejakým omylom len tak pričleníme, obrátime sa chrbtom inej a o tom my nie sme – Eastcubator má byť trvalým, otvoreným a prístupným útočiskom pre každého, kto má záujem makať.

Prvou reakciou bolo teda samozrejme to, že sme sa rozhodli dať ruky preč – ak majú témy, ktoré sú pre podnikateľov fakt prínosnými, budú takými aj po voľbách a vtedy sú im naše dvere otvorené.

Voľby sú však až v marci, týchto pozvánok príde určite viac a držať sa úplne stranou nie je celkom ono. Nikdy sme sa pred nikým neskrývali (práve naopak) a aj voči politike by teda mal existovať postoj, s ktorým si ju pripustíme k telu a získame pre eastsiderov niečo prínosné tak, aby sme im naopak neškodili.

Potom nám to došlo.

Chceli to mať o startupoch a podnikaní – OK

Najhorší možný scenár pre nás je, že prednáška pre podnikateľov bude zámienkou pre kampaň politickej strany. To radšej vyhoďme tú prednášku a nech je to priamo o politike. Namiesto toho aby sa k nám pozývali postupne sami, ich pozveme naraz my a dáme im priestor nech prezentujú plány svojej strany v jazyku, v ktorom máme my jasno – pitch and feedback.

Prezentovanie sa je fatálnou nevyhnutnosťou každého z nás – nikto nám nič nezožerie len tak, keď potrebujeme pohnúť našimi projektami. Do rovnakej pozície teda postavíme tých, ktorí sa uchádzajú rovno o vedenie celej krajiny a dajme im pocítiť, či ich pitch dáva zmysel, alebo nie – my sme investori, oni vraj majú plán. You know the drill 😉

Pozývame tých, na ktorých asi bude záležať

Po boku najšikovnejších z eastcubatora sa teda z blízka pozrieme na 5 politických strán, ktoré sa v prieskume preferencií z decembra 2015 umiestnili na prvých priečkach. Ako horúci kandidáti na kreslá v parlamente na najbližšie 4 roky budú mať zrejme práve tieto strany príležitosť ovplyvňovať to, ako sa na Slovensku podniká a žije.

Na top 5 sme to obmedzili aj preto, aby mal jednak každý dostatočný priestor na svoju prezentáciu a zároveň my chceme hojný priestor na feedback toho, čo si od nich vypočujeme.

Týmto teda verejne vyzývame vedenia  strán SMER-SD, SIEŤ, KDH, MOST – HÍD a OĽaNO- NOVA, aby si na final pitch vybrali svojho reprezentanta, ktorý sa 10. februára 2016 príde vyjadriť hlavne k témam súvisiacim s podnikaním, podporou inovácií, vzdelávania a daňového systému.

Každú zo strán v mene Eastcubatora kontaktujeme emailom. Aby ste mali predstavu o tom, čo od vás bude vytrénované publikum očakávať, vypracujeme vám aj všeobecné guidelines na prezentácie. Ľudia na vás pripravení sú, budete aj vy na nich?

Zároveň na diskusiu pozývame všetkých eastsiderov – viete čo do budúcna potrebujeme, viete, ako znie bullshit a viete dávať konštruktívny, logický feedback. My vám na stage postavíme projekty, ktoré ste tam ešte nemali 😉 

eastside-feedback
Spolu s týmto článkom sme publikovali aj event, kde sa k nám môžete pridať a sledovať samotný priebeh príprav. Stačí kliknúť na tento obrázok.

Íst voliť je jedna vec. Máte ale iba jeden hlas a aj tak v parlamente tých strán bude viac. Našimi live feedbackami im ale môžeme dať jednotnejšie a konkrétnejšie ciele – napokon sa raz možno nebudete musieť bát o to, kde váš hlas skončí.

Let’s roll.

For last 10 years I've been working as a remote full-stack designer skilled equally in both printed and digital designs. Besides regular design jobs I spend lot of time developing complex concepts and architectures with focus on visual contribution. Most of my time I devote to Eastcubator, where you can meet me anytime - just ping me beforehand :)

Site Footer