Ja, Marek Lavčák

Eastcubator oslávil nedávno jeden rok. V živote človeka je to len malý zlomok, no tento rok dal nielen mne neskutočne veľa dobrého aj zlého. Denno-denne sa snažíme ísť hlavou proti tvrdeniam, že na východe nie je vhodné prostredie na svetové podnikanie a ak chcete  postaviť firmu so slovenským, prípadne svetovým potenciálom, musíte moovnuť svoj zadok do Bratislavy, prípadne ešte o pár kilometrov ďalej. (no hate).

Keďže Stanley začal byť až extrémne iniciatívny, začali sme blogovať – na začiatku o sebe aby ste vedeli odkiaľ a ako sme sa dostali na Hviezdoslavovu 7 a k startupom. Vlastne je to dobrý nápad. Nie preto, že by sme potrebovali propagovať jednotlivé osoby, ale preto, lebo každý sme robili niečo iné kým sme sa stretli v Eastcubatore a kadžý ma kopec skillov, o ktorých ani medzi sebou nevieme. Z predošlého blogu som sa napríklad dozvedel zaujímavý fakt, že Stanley má kamarátov (spomínal jedného) :D. Ale teraz vážne.

25 rokov v 7mich riadkoch

  • narodil som sa v Poprade (to je tam kde sa hrá stále najlepšie hokej)
  • pochádzam z Vikartoviec (presne pod Kráľovou hoľou)
  • Na ZŠ a gymnáziu som mal navyše hodiny matiky a fyziky
  • napriek naliehaniu učiteľov a známych som sa rozhodol študovať ekonómiu
  • chvíľu to vyzeralo, že na výšku pôjdem do Čiech, ale viete ako…ženy
  • nakoniec som zakotvil u vraňaroch v Košicoch na ekonomickej fakulte TUKE
  • najviac ma bavilo investovanie a podnikové financie

Najlepšia vec, čo ma stretla na výške bola nuda

Na intráku som rýchlo pochopil, že je to skvelá možnosť ako nabrať kamarátstva, kontakty a kopec skúseností. Postupne som sa pridal k internátnej samospráve, robil som v internetovej kaviarni, neskôr v bare na intráku, potom som šiel zastupovať svoju unverzitu do študentskej rady vysokých škôl, čo je niečo ako celoslovenský parlament študentov. Tam som sa stretol so šikovnými ľuďmi, mal som možnosť robiť na pár zaujímavých veciach, ktorých efekt vidieť v slovenskom školstve dodnes. A hlavne som spoznal Peťa Vrábla.

10658349_10204279100791242_550999336_o

Aktivita zvyšuje úspech

Keď som spoznal Peťa, akurát dával dokopy niečo ako sociálnu sieť pre firmy a študentov, kde sa vedia vzájomne kontaktovať. Študenti tak získajú prax už počas školy a firmy si môžu vychovávať potenciálnych zamestnancov už na vysokej škole tým že im zadávajú malé projekty, na ktorých sa učia novým, praktickým veciam. Tí z Vás, ktorí Peťa poznáte viete, že je to nezlomný praktik a ak si niečo stanoví ako cieľ, ide kým to nie je hotové. Tak sa stalo, že jeho projekt AZU – Aktivita zvyšuje úspech sa stal národným rozvojovým projektom a dnes funguje na ôsmich univerzitách po celom Slovensku. Ročne pomôžeme stovkám študentov nabrať inšpiráciu a prepojiť sa s praxou, či nájsť si prácu po škole. Peťo ma do projektu zatiahol ako koordinátora pre Košický kraj a dnes po jeho odchode do iného zamestnania vediem projekt na celom Slovensku ja.

10842147_10205544721470968_2772354218317464172_o

V rámci AZU sme zisťovali ako sa dá pomôcť mladým ľuďom rozbehnúť sa. Zistili sme, že veľmi veľa študentov začína podnikať a tak sme po celom Slovensku začali organizovať workshopy pre začínajúcich podnikateľov na školách, kde učili skutoční podnikatelia a mentori z praxe. Myslím, že niekde tu sme sa stretli s Bratislavským The Spot a spoznali Maťa Ftáčnika a Iva Debnára. Prvý krát som sedel na káve s Maťom v Žiline počas jedného nášho eventu a on mi prvýkrát vysvetľoval čo to to vlastne tie startupy sú. Ono viete… nechcem aby to vyznelo ako klišé ale bola vtedy iná doba. Startupy neskákali z každého článku na webe, zo správ, spoza rohu či spod postele. Dokonca ani štát sa v tom vtedy ešte nevŕtal.

Z knižnice do radnice

Naše workshopy pre začínajúcich podnikavcov sme robili v knižnici TUKE. Doteraz ich tam mávame v rámci AZU. Špecifická časť ľudí sa začala vypytovať na IT podnikanie, pýtali sa na hackathony (netušil som vtedy, čo to je) a na veci, ktoré im chýbali na škole. V novembri 2013 sme dali dokopy prvý hackathon v KE, bolo to na Tajovského 1, kde vtedy sídlil pre mňa neznámy a tajomný Eastcubator. Stáli za ním Marek Kuzma (innocentstore.com) a Jožo Kováč (7 segments, teraz infinario, áno Jožo sa tým nechváli, no je to Košičan). V tej dobe bol Eastcubator už viac menej vyľudnený a stretli sme sa tam asi 15. Hackathon vyzeral tak, že sme si viac menej každý dokončili nejaké tasky čo sme odkladali a počekovali fejsbučík, popili redbull, nachalovali sa bagetami a šli domov. Možno to vyzerá nezmyselne, no tých pár ľudí, čo sa tam stretlo bolo základ Košickej komunity a až nasledujúce roky ukázali, aký silný ten základ bol. Na ďalšom hackathone to vyzeralo podobne, s tým že bol na TUKE a prišlo tam asi o jedného človeka viac. Koncom roka sme začali v AZU dávať dokopy košický Startup Weekend, ktorý sme prebrali po ročnej pauze Maxovi (Michal Maxián, dnes BatSuite).

V marci sa nám podarilo dokopať do celkom úspešného konca náš prvý veľký event, kde sa stretlo 68 startupistov a makali na svojich nápadoch. Mimochodom tam sa zrodili dnes už známe Galileo/Petrinec TechnologyChargebrella.

11160579_447875532034010_4334843195627531834_n

Asi vtedy som sa do startupov doslova zamiloval. Celý život ma lákalo podnikanie a financie a odrazu som spoznal koncept, kde sa ľudia zameriavajú nie tak úplne na zisk, ale prioritne riešia nejaký problém. Partia otvorených mladých a odhodlaných snílkov dala môjmu životu čosi, čo tam dovtedy chýbalo. Atmosféra, ktorú som tam zažil a to odhodlanie bolo tak silné, že som sa začal pýtať sám seba ako sa dá čosi také zažiť každý deň…

V hlave Peťa Vrábla sa vtedy rodil ďalší cieľ, ktorý ako inak dotiahol. Začali sme obchádzať priestory po meste, Peťo použil každý kontakt ktorý nám vedel nejako pomôcť a ani neviem ako sme sa ocitli na obhliadke tretieho poschodia na Hviezdoslavovej 7 (tieto tri riadky predstavujú v skutočnosti skratku asi jedného roka). V máji 2015 sme sa dali do roboty a za pomoci komunity aj z hackathonov sme s prekonaním dobrých aj zlých udalostí, ktoré rozvádzať nebudem v októbri 2015 Eastcubator otvorili verejnosti.

10361566_518148004952385_5071660442627516777_n

Tento rok mi okrem administratívy, písania projektu Eastcubatora pre partnerov dal aj skvelé základy stavebného inžinierstva, rekonštruckie historických pamiatok, čosi o sieťach a okrem iného som sa stal oficiálnym kávovarovým guru Eastcubatora. Tak som sa tu dostal, k svojmu stolu v ľavom rohu open space.

Čo to tam vlastne robím

Celou cestou z internátu až k stolu v Eastcubatore sa mi podarilo spoznať celkom široký network ľudí, ktorí nám pomáhajú dodnes. Mojou prácou je teraz dohliadať na to aby v Easte bežalo všetko tak ako má, mám na startosti Startup Weekend a hľadám možnosti ďalších eventov, vzdelávacích kurzov a podobne.

Veľkým prelomom v mojej „odbornej kariére“ bola bakalárka, kde som v jednej skutočnej a celkom veľkej firme (cca 3000 zamestnancov) analyzoval ich kalkulované a reálne náklady a hľadal diery, ktorými im utekajú peniaze. Zistil som že ma to baví a začal som sa popri škole a AZU venovať aj tomuto. Kde tu nejaký kamarát potreboval podnikateľský zámer do školy, či pre banku a aj to ma celkom chytilo. Za pár rokov mi prešlo rukami asi 60 podnikateľských projektov, niektoré dobré, iné slabšie, ale na všetkých som sa naučil. Kým niekedy som písal projekty a plány na v podstate drobné peniaze, dnes sa venujem biznis plánom projektov a firiem na sumy, ktoré bežný Slovák nezarobí za celý život.

Podnikanie, inovácie a komunity startupistov ma doviedli aj k štúdiu, aj keď som si prisahal, že po Ing ma tam už nič nedostane a tak si idem PhD ohľadom prostredia pre startupy a faktory, ktoré v rámci regiónov vplývajú na to, či tam ľudia niečo začnú alebo nie.

Ak hľadáte investora, chcete vyšejpovať projekt a dať ho do podoby, ktorá je prezentovateľná myslím, že Vám viem celkom dobre pomôcť. Nechcem aby to vyznelo ako samochvála, no posledné roky mi dali veľa skúseností a pod pár projektov sa pokojne podpíšem.

Najviac ma teší, že po viac ako roku nie sme len banda zasranov, čo ponocuje na radnici, ale berú nás vážne – v Košiciach, na východe, na západe, na Slovensku a kde-tu už aj v zahraničí. Tento rok sa nám tak podarilo pobehať si aj pár krajín aby sme do Eastcubatora doniesli čosi nové. Za všetky spomeniem Španielsko (ďakujem Creative Industry Košice a Mišovi Hladkému), Portugalsko a Estónsko, Fínsko a Bulharsko ako súčasť biznis delegácie prezidenta. Možno aj tieto veci sú dôkazom toho, že mladí ľudia majú šancu meniť svoje mesto k lepšiemu, len treba makať.

12096219_10208542446262984_6749247070654193622_n

Držte nám palce.

 

In have graduated in fileds of finances, banking and investments. Today my focus lies in project management, fundraising and business financing. I work as a project manager in national project AZU and in Eastcubator I help as a BizDev mentor to anyone who needs it.

Site Footer