Prvý rok na Eastside

Na jar 2014 sa partia ľudí z Košíc, ktorá stála za Košickým Startup Weekendom a malými Hackathonmi rozhodla oživiť vtedy už uzavretý startupový coworking Eastcubator, ako priestor kde sa mladí startupisti môžu stretávať, pracovať a tvoriť. Po dlhej a náročnej rekonštrukcii, ktorú poznačilo veľa milých aj nemilých momentov sa podarilo nový Eastcubator oficiálne otvoriť v októbri toho istého roku. Ani sme sa nenazdali a pred nedávnom sme veselo (áno veselo, je to dostatočne diplomatický výraz)  oslávili prvé narodeniny tohto projektu a teraz sa spolu pozrieme, čo sa nám dodnes v Eastcubatore podarilo dokázať.

Prvé narodeniny Eastcubatora
Slušná časť narodeninovo-vianočnej párty v Open Space…čo bolo ďalej už vedia tí, čo tu boli. Ostatní majú šťastie, že takúto párty plánujeme mať každý rok 😉

Domov, sladký domov

Jednou z prvých a dodnes nie najmenšou zo všetkých výziev bola rekonštrukcia priestorov, ktoré sme si od mesta získali. Výzor aj celková dispozícia priestorov sa počas celého roka neprestala meniť hlavne vzhľadom na narastajúce požiadavky a pribúdajúci počet členov.

caffeine bar rekonstrukcia
Rekonštrukcia šedého priestoru na náš Caffeine Bar
workshop
Malá kancelária postupne ožila na Workshop plný meetupov a školení
Open Space
A z tohoto sme vykresali náš dobre známy Open Space :o)

Nájdi dvoch takých ako ty a zmeníte svet

Počas prvých mesiacov našej existencie nás bolo len pár spomedzi zakladateľov, ktorí sme držali priestory Eastcubatora svojou prítomnosťou nažive. Budeme úprímní – nebolo to vôbec ľahké. Mesiace venované rekonštrukcii prišli ako čas vyhodený do okna pri sedení osamote v prázdnom priestore. Trvalo asi osem mesiacov, kým sa všetko rozbehlo. No trpezlivo čakať sa vyplatilo. Vďaka tejto výdrži sa dnes môžeme pochváliť 25timi členmi, ktorí sa k nám pridali a ktorých môžete vidieť v Eastcubatore zarezávať dennodenne na svojich projektoch alebo taskoch od remote zamestnávateľov. Naše jadro tvoria developeri, dizajnéri a bizDev konzultanti.

Môžete si prísť pokecať s chlapcami, ktorí pracujú na projekte Excalibur, Fixer, s celým teamom Petrinec Technology, developermi Ticketware, chalanmi z Passbus, ktorí tvoria aj jadro Eastcode Sessions, alebo aj z úplne čerstvo udomácneného californského startupu Groupsolver.

Náš Open Space je čoraz viac známy, ako crash site pre okoloidúcich s laptopmi, takže okrem pár stálych remote workerov, ktorí pracujú na vývoji rôznych webových aplikácií tam môžete stretnúť prakticky kohokoľvek. Lákadlom stále ostáva aj káva zdarma!

Open Space všedný deň
Zábery zo zopár všedných dní v našom Open Space 😉

Hlavne nech sa niečo deje

Od začiatku sme hľadali rôzne spôsoby, ako spraviť Eastcubator renomovaným, hlavne keď príde na Košice a východ. Nie sme však zástancami zástancami prázdneho sypania bezvýznamných eventov no aj s ohľadom na kvalitu a význam pre návštevníka sme ich dodnes usporiadali viac ako 25 (vrátane kolosu s názvom Startup Weekend Košice).

Len pár týždňov po otvorení sme prichýlili Learn2Code, ktorý dodnes dvakrát týždenne neúnavne produkuje nových developerov a designerov, časť svojich workshopov u nás odtiahli naši kamaráti z Creative Industry a jednou z našich najväčších záľub z ušlého roka sa stalo organizovanie a posúvanie úrovne aprílového Startup Weekendu. Práve začíname prípravy na ďalší a bude ešte lepší ako ten najlepší z minulého roka (hovoríme stále o tom Košickom).

Pred pár týždňami sme mali možnosť zúčastniť sa aj na prvom veľkom Hackathone v Košiciach, ktorý dali dokopy ľudia z T-systems Slovakia. Boli sme tam, priložili sme pomocnú ruku, kde to len šlo a našli sme si tak nových magenta kamošov – super ľudia a veľmi sme si sadli. Inak šlo o najvačší hackathon aký kedy na Slovensku bol – účasť 145 súťažiacich, 20 konzultantov a 5 porotcov hovorí za seba.

Definuje ťa tvoj postoj k tým, ktorí majú menej ako ty.

Existencia Eastcubatora by nebola možná bez príspevkov z vlastných vreciek zakladateľov a ich priateľov, ktorí v nás verili. Možno aj preto je pre nás dnes prirodzené deliť sa s tými, ktorých budúcnosť zvládame ovplyvniť zas my.

Marek Lavčák sa o svoje vedomosti z oblasti podnikania delí s chlapcami z košického Domova na rázcestí, pomáhame vysokoškolským študentom s ich záverečnými prácami a venujeme voľný čas komukoľvek, kto hľadá nápovedy vo svete podnikania. Ak niečo nevieme, učíme sa to spolu s Vami.

Naši partneri z KPMG nám zopárkrát dali možnosť skúsiť si spoluprácu s ich iKids, ktorým sme pomáhali podnikavo premýšlať a prezentovať svoje nápady na profesionálnej úrovni. (Pozdravujeme teamy Skybrakes a z T3L.)

Našim kamarátom zo Žiliny sa náš Startup Weekend páčil natoľko, že nás požiadali o priateľskú pomoc s prezentovaním toho svojho a tento odstavec by nemal zmysel, keby sme povedali “nie”.

V posledných mesiacoch sme nadviazali spojenia aj so strednými a základnými školami, kde sme objavili tony priestoru na zmeny. Tešíme sa na to viac ako vy.

Náhoda je našim platinovým partnerom.

Viete ako to chodí – kamaráti majú kamarátov, tí majú ďalších kamarátov a niektorí z nich pracujú kde tu na dobrej pozícii napríklad ako asistenti v europarlamente pre poslancov, ktorí sa zaujímajú o startupový ekosystém na Slovensku. Asistent svojmu šéfovi medzi rečou spomenie, že v Košiciach sa niečo deje, nech sa pozrie do Eastcubatora, keďže na východe je zatiaľ stále ťažké nájsť niečo iné s podobným zámerom.

Europoslanec si náhodou pri ceste do Košíc v lietadle sadne hneď vedľa amerického veľvyslanca, ktorý sa po krátkej konverzácii rozhodne, že sa na nás pred ukončením svojej fukncie (presne v deň rozlúčky) chce pozrieť aj on. Asistent tohto veľvyslanca však svoju funkciu nekončí a o pár mesiacov už pri zoznamovaní nového veľvyslanca s Košicami vie, že sa musia pozrieť, ako sa darí Eastcubatoru. My sme samozrejme nezaháľali, naše počty narástli, priestory zmenili výzor, členom pribudli zážitky a skúsenosti – spravili sme dojem.

Rovnako sa na nás prišiel pozrieť aj britský veľvyslanec, ktorému to (ako inak) poradil ten americký.

Naša vlastná snaha v zviditeľnovaní a zlepšovaní sa nás však pripravila aj na takéto nečakané návštevy – ak budete potrebovať pomoc so vstupom na zahraničné trhy, máme kamoša alebo dvoch 😉

A na koniec ale najviac…

…chceme spomenúť všetkých, ktorí nám za tento rok pomohli postaviť sa na nohy a ďalej rásť.

The Spot, ktorý nám okrem iného svojim dvojročným náskokom dokázal poskytnúť neoceniteľné vedomosti a podporu pri budovaní startupového hubu.

KPMG nám spolu s Kennethom Ryanom a Ankou Filippovou poskytlo prvé pohľady do vážnejších sfér startupov, podnikania a sveta investorov. Podporili nás pri rekonštrukcii priestorov a pri organizácií eventov.

Vedenie Košice – Staré mesto sa nám neobrátilo chrbtom a poskytli nám skvelý priestor a neváhajú pomôcť ani pri eventoch, keď potrebujeme väčšie miestnosti (napríklad takmer 100 ľudí na prednáške Jozefa Mihála).

T-Systems za neoceniteľnú pomoc pri zariadení priestorov nábytkom a dobrých kamošov z IT divízie.

Každému kto priložil ruku k dielu počas rekonštrukcie, organizovania eventov alebo len tým, že prišiel k nám.

A nesmieme zabudnúť na naše zlaté pravidlo, že káva u nás bola, je a bude zadarmo, vďaka spoločnosti Labaš!

Toto je stručný prehľad toho, čo sme zažili a čo sa nám spolu s našimi Eastsidermi podarilo za uplynulý rok. Nie je toho málo a ako praví snílkovia máme samozrejme ďalšie ciele a vízie…o tom ale nabudúce.

Prajeme Vám všetkým šťastný nový rok 2016!

For last 10 years I've been working as a remote full-stack designer skilled equally in both printed and digital designs. Besides regular design jobs I spend lot of time developing complex concepts and architectures with focus on visual contribution. Most of my time I devote to Eastcubator, where you can meet me anytime - just ping me beforehand :)

Site Footer